- W koszyku nie ma jeszcze produktów
- Wysyłka Za darmo!
- Razem 0,00 zł
Jak wybrać wyciągarkę samochodową?
Miłośników wyścigów i wypraw typu off-road jest w Polsce coraz więcej. Jeśli Ty także chciałbyś spróbować swoich sił w tym pięknym i wymagającym sporcie, to obowiązkowo musisz mieć dobry samochód terenowy. To jednak nie wszystko, powinieneś też kupić wyciągarkę. Sprzęt tego rodzaju może pomóc Ci w sytuacjach kryzysowych, np. jeśli Twój pojazd utknie gdzieś w rowie czy błocie. W tym artykule podpowiadamy, jaka wyciągarka samochodowa jest najlepsza i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. Sprawdź, a na pewno nie pożałujesz zakupu!
Duży wybór urządzeń w zróżnicowanych cenach
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli takich sprzętów. Zazwyczaj wyróżnia się wyciągarki:
- ręczne,
- mechaniczne,
- elektryczne,
- linowe,
- hydrauliczne.
Pamiętaj, że nie wszystkie z powyższych typów urządzeń nadają się np. na wypady off-roadowe. Przykładowo – wyciągarka hydrauliczna to urządzenie niezawodne i działające w każdych warunkach, nawet wówczas, gdy samochód jest niesprawny. Korzysta bowiem z własnego silnika hydraulicznego lub z hydrauliki układu wspomagania kierownicy. Minusem zaś jest to, że jest ono ciężkie i trudne w montażu. Dlatego jest idealnym rozwiązaniem w przypadku samochodów ciężarowych.
Jeśli zaś chodzi o wyciągarki ręczne, choć są lekkie, to trudno za ich pomocą, siłą własnych mięśni, wyciągnąć samochód z rowu czy urwiska. Dlatego dużą popularnością cieszą się modele elektryczne. Czerpią one zasilanie z akumulatora samochodowego. Są małe, a niezawodne. Sprawdzą się w wielu trudnych sytuacjach. Wyciągarki mechaniczne z kolei to urządzenia montowane na stałe – zasilanie z napędu pojazdu. To dobre rozwiązanie dla aut terenowych.
Wyciągarka samochodowa – najważniejsze kryteria wyboru
Zastanawiasz się, jak wybrać idealny model? Aby wyciągarka samochodowa dobrze spełniała swoje zadanie, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego jest Ci ona potrzebna. Wówczas wybranie odpowiedniego urządzenia nie powinno stanowić problemu.
Zastosowanie
Do rajdów terenowych najlepiej wybrać modele hydrauliczne i elektryczne. Mają dużą moc i z racji tego, że się nie nagrzewają, mogą pracować dłuższy czas w trudnych warunkach. Do ich uruchomienia potrzebny jest włączony silnik auta. Jednak w razie problemu z zapłonem urządzenie się nie sprawdzi. Dlatego uczestnicy rajdów dodatkowo montują modele elektryczne.
W samochodach przeznaczonych do turystyki i rekreacji wystarczy zainstalować wyciągarkę elektryczną. Dostępne są sprzęty, które charakteryzują się różnymi parametrami technicznymi. Każdy z pewnością znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb.
Uciąg
Powinien on wynosić 1,5 razy więcej niż dopuszczalna całkowita masa pojazdu. Pozwoli to wyciągnąć nawet obciążone auto, które całkowicie ugrzęzło w błocie.
Moc
Dopasowuje się ją do całkowitej masy samochodu. Dla lżejszych pojazdów wystarczy wyciągarka o mocy 5-7 KM. Spada ona wraz z ilością zwojów liny. Na ostatnim z nich urządzenie powinno osiągać moc, która równa się dwukrotności masy auta.
Typ
Do wyboru są urządzenia zintegrowane i z oddzielnym sterowaniem. Pierwsze modele są idealnie wpasowane w auto. Te z osobnym sterowaniem są z reguły montowane w miejscu wybranym przez kierowcę.
Waga
Wraz z osprzętem to nawet 50 kg, co może obciążać przednie amortyzatory auta. Chcąc tego uniknąć, warto, zamiast liny stalowej wybrać dużo lżejszą – syntetyczną.
Koszt zakupu
Niebagatelne znaczenie ma też cena wyciągarki samochodowej. Modele ręczne, takie jak urządzenia Kifor można nabyć średnio za 300-1000 złotych. Jeśli jednak rozważasz udział w wyścigach typu off-road, powinieneś wybrać droższy sprzęt, który sprawdzi się w każdych warunkach. Warto tu wymienić wyciągarkę Kangaroowinch K12500 Extreme HD z liną syntetyczną. Jest to urządzenie, które nie tylko przyda się podczas wyścigów czy rekreacji w terenie. Model ten jest też bardzo chętnie wybierany przez służby drogowe. Jego koszt to średnio 2000-2500 złotych.
Posumowanie
Potrzebna Ci wyciągarka i zastanawiałeś się, jak wybrać najlepszy model? Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał Twoje wątpliwości i już wiesz, na co zwracać uwagę podczas zakupu takiego sprzętu. W razie pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji. Dostaniesz u nas urządzenia ręczne, hydrauliczne i elektryczne, także te o specjalnym przeznaczeniu. Dzięki temu każdy miłośnik off-roadu znajdzie tu coś dla siebie!
Śledź nas na Facebooku